Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
8 postów 14 komentarzy

Mateusz Mielnik

Mateusz Mielnik - Przedsiębiorca oraz działacz społeczny i polityczny. Od kwietnia 2012r. Prezes Klubu Czerwonej Wieży.

Remisowa śmierć szachów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zakończył się mecz o Mistrzostwo Świata w szachach. Przy tej okazji wśród amatorów szachów powróciło pytanie: Czy tej dyscyplinie sportu grozi "remisowa śmierć"?

Określenie "remisowa śmierć" nie jest nowe. Mówiono tak już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy ogólny poziom gry, zwłaszcza obronnej, podniósł się na tyle, że większość partii zaczęła kończyć się remisami. I Już w dwudziestoleciu międzywojennym ówczesny Mistrz Świata, rosyjski emigrant Alexander Alekhine stwierdził w kontrze do tych poglądów, że "twórcza fantazja jest śmiercią remisowej śmierci".

Dziś, w czasach komputerów remisów jest jeszcze więcej, a obawy o "remisową śmierć" są jeszcze bardziej powszechne. Zwłaszcza od lipca 2007, kiedy program "Chinook" rozpracował wszystkie 500 trylionów możliwych ustawień pionów w warcabach angielskich i udowodnił, że przy prawidłowej grze obu rywali każda partia musi zakończyć się remisem. Oczywiście w szachach liczba możliwych pozycji jest wielokrotnie wyższa i miną dekady (jeśli nie wieki) aż komputery w pełni rozpracują królewską grę.

A nawet jeśli to nastąpi, będą musiały minąć kolejne dekady (jeśli nie wieki) aż ludzie nauczą się grać bezbłędnie. A nawet wówczas wystarczyłaby naprawdę drobna modyfikacja zasad, by liczbę możliwych wariantów przynajmniej podnieść do potęgi, tym samym zmuszając ludzi i komputery do kolejnych dekad (jeśli nie wieków) intensywnej pracy nad ich rozgryzieniem.

Jest to więc melodia odległej przyszłości. Bardzo odległej. Na razie błędy zdarzają się wszystkim, nawet w meczach o Mistrzostwo Świata.

*  *  *

Jeszcze parę słów na temat szachów ludzi: Nawet na najwyższym poziomie można dążyć (skutecznie!) do zmniejszania odsetka remisowych zakończeń. Na przykład poprzez zmniejszanie czasu do namysłu (bardziej prawdopodobne są wówczas błędy), zakaz propozycji remisowych przed 30 posunięciem (ten sam motyw) lub udzielanie kar za zbyt pasywną grę. Tą ostatnią metodę stosują z powodzeniem organizatorzy superturniejów w hiszpańskim Linares.

*  *  *

Jeżeli zaś chodzi o szachy komputerów: Śledzę obecnie rozgrywany mecz pomiędzy komputerem szachowym "Michaił Tal" (raczej nie z "najwyższej półki"), a grupą szachistów i programów szachowych pod kierownictwem Alfreda Gumińskiego (także średni poziom). To tak w ramach ciekawostki.

KOMENTARZE

 • Autor
  Trafnie podjęty temat. 5* Pozdrawiam szachistę BJ
 • *****
  remis w szachach jak i innych dyscyplinach bywa równie ciekawy jak każdy inny wynik , dla mnie trochę dziwne jest to ,że przy okazji mistrzostw świata niewiele albo nawet nic o tym wydarzeniu się mówi w t zw głównych mediach , za komuny , gdy były tylko dwa programy , takie zmagania o mistrzostwo świata były na bieżąco komentowane , był taki dziennikarz Jacek Żemantowski , który szczególnie angażował się w popularyzację szachów
 • Piękne zagranie. Mat w drugim ruchu,
  Z jakiej partii pochodzi ta sytuacja?
 • odpowiedzi
  @Bogusław Jeznach
  Dziękuję bardzo, pozdrawiam również :)

  @puuuq
  Owszem, bywa. Ale tylko bywa, bo w większości mamy do czynienia z bezbarwnymi "arcymistrzowskimi remisami".

  Nieobecność szachów w mediach to już osobny temat. O tym można by całkiem spory referat napisać, ale w ogólnym skrócie:
  1. Są one mało widowiskowe, czyli w dzisiejszych, skrajnie komercyjnych czasach "nie sprzedają się".
  2. Rozwijają myślenie. A czy rządzącym elitom zależy na tym żeby rządzić myślącym Narodem?
  3. Być może zmieni się to kiedy któryś z polskich zawodników awansuje do ścisłej światowej czołówki. W końcu w Norwegii też kiedyś nie transmitowano szachów na żywo.

  @Casey
  z ostatniej.
 • Dla zainteresowanych:
  Wszystkie partie tego meczu dostępne są na angielskiej Wikipedii:
  https://en.wikipedia.org/wiki/World_Chess_Championship_2016
 • @Casey 02:16:25
  czarny hetman na H4 - wymyśliłem to - bez inspiracji - jakieś 40 lat temu, gdy notorycznie grałem w szachy -

  - możecie sobie wyobrazić moją irytację, gdy szybko (kolega pokazał w książce - bodaj Szach i Mat - ZSRR) okazało się, że ktoś to wymyślił wcześniej....już się uznałem za szachowego geniusza - a tu klaps w ucho
 • @Andrzej Tokarski 16:49:16
  Powinien Pan raczej sobie pogratulowac, ze takze wpadl na to :)
 • @Mateusz Mielnik 15:21:07
  A jak wypadaja szachy, w porownaniu z Chinska gra w go?

  Czy powinno sie je porownywac? Sa jak Ksiezyc i Slonce.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY